I ønskes alle et forsinket godt nytår med ønsket om endnu et godt ”Martha-år”. Vadehavet skal sejles tyndt med glade gæster, så 2025 bliver endnu en fin sæson.
På trods af et rekordår i 2024 med mere end 2.000 passagerer, har vi desværre erfaret, at udgifterne også slår rekorder.
Vi har ikke, siden vi overtog skibet for 6 år siden, rørt ved vores priser, men nu er vi nødsaget til at justere. Pris for medlemmer stiger til 250 kr/år for en husstand og billetpriserne stiger til 250 kr for voksne og 100 kr. for børn.
Dette nyhedsbrev vil mange nok opfatte som lidt af en billedbog, men Martha er altså rigtig fotogen – også om vinteren.
D. 4. november trak vi ”Martha” ud af vandet og vores gast, Lars ”Livsfarlig” Lauritzen slæbte den ud til vinterhiet på Søndre Nytoft. Som nævnt i vores sidste nyhedsbrev, har foreningen investeret i en telthal, som ”Martha” kan overvintre i, og hvor vi kan få lavet alt det nødvendige vedligehold.
Da skibet var på plads, byggede vi op med paller og stillads, venligt udlånt af Fanø Vesterland og Tømrermester Jacob Rasmussen.
Den 7. december blev teltet rejst over Martha og samtidig udstyret med stormsikringer. Nu kunne vi i tørvejr begynde at slibe træværket helt i bund.
Kasserer og formand havde forinden været på ”kursus” hos C.J. Skibs- og Bådebyggeri i Egernsund, hvor ”Martha” i sin tid blev totalrenoveret. Her lærte vi, af Johnsen selv, hvilke fejl vi ikke skulle begå.
Heldigvis viste det sig, at teltet var helt ideelt til formålet, og med en dieselvarmer, kan vi holde en god arbejdstemperatur og fugten fra luften.
Heldigvis viste det sig, at teltet også kunne klare december stormen uden de store skader.
En lille fasttømret flok fra bådgruppen, mønstrede hver formiddag i teltet, for at brænde lak og slibe træ og efter ca. 14 dage stod skroget klar til at få påført de første lag bejdse og lak. I skrivende stund har vi hængt 4 lag lak ”til tørre”, så nu mangler vi kun 4 lag mere. Nåh ja, og så lige hele bunden!
Man må godt være lidt adræt, da der ikke er megen plads til rådighed under teltdugen.
Selvom der lå meget arbejde foran med båden, skulle besætningen også på Brand- og Søredningskursus. Kurset blev som sædvanlig, sponsoreret af Relyon (I folkemunde Esbjerg Brandskole). Tusind tak for denne fantastiske støtte til gavn for sikkerheden til søs og vores forening.
Sædvanen tro, havde vi inviteret de unge mennesker fra Fanø Skoles maritime linje med på kurset. Både ganske unge og de meget ældre, klarede sig flot og alle fik certifikat.
Julefrokost
Som en lille tak for året der gik godt, afholdt Foreningen julefrokost for Bådgruppen og æresmedlemmer med partnere i sejlklubbens flot pyntede lokaler. Alle 45 deltagere roste den gode stemning og den dejlige mad, der blev leveret af Brugsen. Formanden, som har et ry for lange taler, overraskede, da han for at imødegå dette, havde delt talen i tre.
Det var en stor glæde, at overrække Sejlklubbens formand, John Nielsen, en check på kr. 18.880, som tak for lån af sejlklubbens faciliteter.
Alle de ekstra gæster, slider forholdsmæssigt meget på området, hvorfor Foreningen Martha af Sønderho, råder bod på denne måde.
Anders havde komponeret en fantastisk sang der omhandlede alle årets hændelser til søs, på melodien Gyngerne og Karussellen. Sangen var meget populær.
Hvert år donerer Foreningen Martha 10 kr. per sejlet passagerer til sejlklubben. Da sidste års passagerantal slog rekord, slog også donationen rekord.
Året første vintermøde i regi af ”De maritime foreninger på Fanø” blev afholdt i Sejlklubben, for udsolgte huse, den 13. januar. Titlen var: “Jeg gik mig over sø og land” med pensioneret præst, orlogspræst og sømandspræst, Carl Rosenberg-Desroses. Carl fortalte levende og muntert om sit meget begivenhedsrige liv.
Næste møde er den 4. februar kl 19.00, også i sejlklubben. Foredraget handler om skonnerten Fulton af Marstal, hvor skipper Jacob Jensen vil fortælle om skibets 110 årige historie. Arrangementet er allerede udsolgt.
Årets første passagersejlads finder sted fredag den 11. april. Bookninger til privatsejladser modtages fra 1. april.